Klasyczne zasłony i firanki mogą być wspaniałą dekoracją okna i dopełnieniem aranżacji wnętrza, jednak ogromną popularnością cieszą się także ozdobne lambrekiny. Lambrekin to ozdoba okna wisząca na samej górze, tuż pod karniszem, niezależnie od firanki i boków. Jest zawsze na wierzchu i może mieć różne kształty, a więc różne fasony. Lambrekin może mieć postać najprostszą – pojedynczej falbanki zawieszonej w oknie lub też występować jako rozbudowana, usztywniona konstrukcja o skomplikowanym kształcie, wykończona frędzlami i innymi ozdobami.

Do najpopularniejszych należy bez wątpienia lambrekin „woda”, pojedynczy lub złożony z kilku części nachodzących na siebie. Aby uszyć taki lambrekin, należy z materiału wykroić trapez o podstawie o pół metra dłuższy od długość karnisz, jeśli zatem karnisz ma 1,5 metra to potrzeba 2 metrów materiału. Od nas zależy natomiast, jak szeroka będzie górna część trapezu. Do szycia potrzebna będzie taśma smok 1:3. Najpierw lamówką zaobrębiamy podstawę trapezu, następnie taśmę przyszywamy na bok, górę i drugi bok, pamiętając aby najpierw wszyć dół taśmy, a następnie podwijając materiał przyszyć górę taśmy. Aby uszyć najprostszy lambrekin falbankę, wystarczy wyciąć z materiału pas o szerokości 1-2 metrów dłuższy od szerokości okna, następnie przyszyć taśmy do górnej krawędzi. Po ściągnięciu sznurków powstaje efektowna falbanka.

Górne krawędzie lambrekinów marszczonych wykańcza się w dowolny sposób, podobnie jak górne krawędzie zasłon. Tkaniny na lambrekiny natomiast należy wybierać tak, aby pasowały do materiału zasłon i ogólnego wystroju wnętrza. Mogę być szyte z jedwabiu, atłasu, woalu, organzy i wielu innych materiałów. Z tkaninami gładkimi można też zestawić lśniący adamaszek o skomplikowanym wzorze, a w aranżacjach w stylu rustykalnym połączyć materiał jednokolorowy z dużą kratą lub odwrotnie. Wszystko zależy od naszej pomysłowości.